جزوهمعنی اشعار فارسی دهم

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال

سلام عرض میکنم به کاربران وب درس ! 🙂 در این مطلب معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال رو برای شما قرار دادم ، این درس یه داستان جالبی داره که از کتاب مولوی آورده شده و هم طنز و هم پند آموز هست 🙂 بریم هدف مولوی از سرودن این شعر رو بخونیمو بریم سراغ معنی شعر !

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال سروده مولوی

داستانی جالب است خلاصه اینکه یک طوطی از صاحبش بواسطه ریختن شیشه روغن بادام ضربه خورده وپرهای سرش ریخته بوداین طوطی بعدا چون یک مرد کله طا س را دید ناگهان گفت که مگرتو هم از شیشه روغن ریختی! “ از قیاسش خنده آمد خلق را” مولوی نتایج زیادی از داستان میگیرد وتفاوت اولیا وانبیا راکه گاه با مردم عادی یکسان تلقی میشوند وتفاوت زنبور عسل وزنبور گزنده وتفاوت زمین حاصلخیزو زمین شوره و بالاخره تفاوت حس دنیا وحس عقبی وتفاوت مسیلمه کذاب وپیامبر را خاطر نشان میکند که با نگاه ظاهری و نگرش پزیتیویسمی (باصطلاح غربی) یکسان دیده نشوند

برای دانلود این فایل به این فیلم توجه کنید و سپس دانلود!

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال

خب بریم سراغ اصل داستان ! معنی شعر ! تیم وب درس برای شما معنی تک تک ابیات این شعر رو جمع آوری کرده و همچنین هر بیت از نظر دستوری کاملا بررسی شده و نکات دستوری به همراه معنی روان و معنی لغات در پایین هر بیت آورده شده ! همه و همه در یک فایل PDF | خب یکی از اصول دانلود فایل اینترنتی اول اینه که نمونه ای از اون فایل رو برای اطمینان ببینید و بدانید و آگاه باشید که بقیه ابیات نیز به همین صورت معنی و بررسی شدن ! برای نمونه ما بیت زیر رو برای شما اینجا معنی کردیم به همراه لغات و نکات دستوری :

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال

۱۰.  هدیه ها می داد هر درویش را                            تا بیابد نطق مرغ خویش را

 معنی روان : مرد بقّال به هر نیازمندی صدقه  می داد تا شاید طوطی دوباره سخن بگوید.

نکات : در این جا منظور از هدیه:صدقه دادن است. را : در مصرع اول به معنای “به”و در مصرع دوم نشانه ی مفعولی است ، را : ردیف  ، درویش/خویش:قافیه ، مرغ : پرنده ، در این جا منظور طوطی است .

۱۲. می‌نمود آن مرغ را هر گون شگفت                      تا که باشد اندر آید او به گفت

 معنی روان : برای آن پرنده کارهای شگفت انگیز می کرد تا شاید سخن بگوید

نکات : سه جمله دارد(می نمود/باشد/آید   ،  گفت/شگفت:قافیه/جناس افزایشی   ،  گفت: متمم است و در نوع اسمی (مصدر) است (گفتن)

برای دریافت معنی کامل شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها و نکات دستوری از بخش زیر فایل را خریده و دانلود کنید .

 

دانلود معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم + آرایه ها
معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها
2000 تومان

چجوری از وب درس خرید کنیم ؟

به سریع ترین و راحت ترین روش ممکن !اول روی دکمه پرداخت کلیک میکنین بعد مشخصاتتون رو وارد میکنین و به صفحه پرداخت منتقل میشین ، بعد از پرداخت یه راست میرین تو صفحه دانلود معنی کامل شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها ! برای اینکه خیالتون راحت باشه ما فایل رو به ایمیل شما هم همون لحظه ارسال میکنیم .

  

همچنان بخوانید :

معنی شعر درس هفدهم فارسی دهم (سپیده دم) + پاسخ تمرینات

نمونه سوال نوبت دوم زبان انگلیسی دهم

پاورپوینت فصل هفتم زیست شناسی دهم

شما نیز دیدگاه خودتان را در مورد این محصول مطرح کنید .ارسال نظر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن