جزوهمعنی اشعار فارسی دوازدهم

جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

برای تمامی رشته ها

با سلام . در این مطلب تیم وب درس جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها را برای شما عزیزان فعال قرار دادیم. در این فایل همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید ، بند بند شعر مست و هشیار را با تمام بررسی معنایی ابیات و پاسخ به قلمروها کارگاه متن پژوهی و پاسخ به کلیه قسمت های  درس دوم ادبیات فارسی۳ دوازدهم  که در ذیل شعر مست و هشیار آمده را به ترتیب و با دقت در سایر مفاهیم درس پاسخ داده است .

جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

در ادب فارسی هیچ زن شاعری شهرت پروین اعتصامی(۱۲۸۵-۱۳۲۰ ه ش)را نیافته است. شعر پروین از برجسته ترین نمونه های شعر تعلیمی معاصر محسوب می شود .در دیوان او از ۲۴۸ قطعه شعر، ۶۵ شعرحالت مناظره دارد به تعبیری دیگر همان گفتگویی است که در شعر بین اشخاص رد و بدل می شود . و از این جهت نیز شعر پروین شاخص و ممتاز است. مناظره مست و هشیار از بهترین و زیباترین قطعات پروین اعتصامی است.

  • بررسی متن شعر درس دوم مست و هشیارمعنای تک تک ابیات 
  • پاسخ و تحلیل ابیات شعر در هر سه قلمرو زبانی -ادبی – فکری
  • پاسخ به سوالات درس و کارگاه متن پژوهی

شاعر در این شعر با بهره گیری از طنزی لطیف و اشاراتی روشن به ترسیم فساد و تزویر اجتماع عصر خویش پرداخته است. طنز موجود در این شعر طنز رندانه ی حافظ را فرا یاد می آورد.با کم دقت می توانید منظور شاعر را در مورد ارکان جامعه زمان شاعر متوجه شوید .لحنی در قالب طنز و حقیقت خفته ای که شاعر از آن سخن گفته است .به تصاویر این فایل توجه فرمایید

جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

این شعر، جز اشعار حفظی است * قالب شعر: قطعه / محتوا : ترسیم فساد و تزویر اجتماع عصر شاعر * محتسب: ماموری که کار وی نظارت براجرای احکام دین بود * مرجع ضمیر« ش»: مست ؛  نقش مضاف الیه * دوست: منظور محتسب / افسار تسمه وریسمانی که به سر وگردن اسب والاغ می بندند * گریبان و پیراهن: تناسب / است و نیست تضاد * معنی: محتسب (مامور)درراه مستی را دید وگریبانش راگرفت مست گفت ای دوست این پیراهن است که آن را گرفته ای افسار نیست . * مفهوم: اشاره به برخورد تحقرآمیز مأموران حکومتی است با متهم.

به تصاویر این فایل توجه فرمایید .

12نمونه - جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

2 فارسی 12 - جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

دانلود جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

خرید و دانلود
help webdars - جزوه معنی شعر درس دوم ادبیات فارسی دوازدهم -پاسخ قلمروها

2500 تومان

 

 

شما نیز دیدگاه خودتان را در مورد این محصول مطرح کنید .ارسال نظر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب درس
بستن