عضویت در سایت        ورود به پنل کاربری

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال

بدون دیدگاه

سلام عرض میکنم به کاربران وب درس ! 🙂 در این مطلب معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال رو برای شما قرار دادم ، این درس یه داستان جالبی داره که از کتاب مولوی آورده شده و هم طنز و هم پند آموز هست 🙂 بریم هدف مولوی از سرودن این شعر رو بخونیمو بریم سراغ معنی شعر !

پیام شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال سروده مولوی

داستانی جالب است خلاصه اینکه یک طوطی از صاحبش بواسطه ریختن شیشه روغن بادام ضربه خورده وپرهای سرش ریخته بوداین طوطی بعدا چون یک مرد کله طا س را دید ناگهان گفت که مگرتو هم از شیشه روغن ریختی! “ از قیاسش خنده آمد خلق را” مولوی نتایج زیادی از داستان میگیرد وتفاوت اولیا وانبیا راکه گاه با مردم عادی یکسان تلقی میشوند وتفاوت زنبور عسل وزنبور گزنده وتفاوت زمین حاصلخیزو زمین شوره و بالاخره تفاوت حس دنیا وحس عقبی وتفاوت مسیلمه کذاب وپیامبر را خاطر نشان میکند که با نگاه ظاهری و نگرش پزیتیویسمی (باصطلاح غربی) یکسان دیده نشوند

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال

خب بریم سراغ اصل داستان ! معنی شعر ! تیم وب درس برای شما معنی تک تک ابیات این شعر رو جمع آوری کرده و همچنین هر بیت از نظر دستوری کاملا بررسی شده و نکات دستوری به همراه معنی روان و معنی لغات در پایین هر بیت آورده شده ! همه و همه در یک فایل PDF | خب یکی از اصول دانلود فایل اینترنتی اول اینه که نمونه ای از اون فایل رو برای اطمینان ببینید و بدانید و آگاه باشید که بقیه ابیات نیز به همین صورت معنی و بررسی شدن ! برای نمونه ما بیت زیر رو برای شما اینجا معنی کردیم به همراه لغات و نکات دستوری :

۱۰.  هدیه ها می داد هر درویش را                            تا بیابد نطق مرغ خویش را

 معنی روان : مرد بقّال به هر نيازمندي صدقه  می داد تا شايد طوطي دوباره سخن بگويد.

نکات : در این جا منظور از هدیه:صدقه دادن است. را : در مصرع اول به معنای “به”و در مصرع دوم نشانه ی مفعولی است ، را : ردیف  ، درویش/خویش:قافیه ، مرغ : پرنده ، در این جا منظور طوطی است .

۱۲. می‌نمود آن مرغ را هر گون شگفت                      تا که باشد اندر آید او به گفت

 معنی روان : برای آن پرنده کارهای شگفت انگیز می کرد تا شاید سخن بگوید

نکات : سه جمله دارد(می نمود/باشد/آید   ،  گفت/شگفت:قافیه/جناس افزایشی   ،  گفت: متمم است و در نوع اسمی (مصدر) است (گفتن)

برای دریافت معنی کامل شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها و نکات دستوری از بخش زیر فایل را خریده و دانلود کنید .

میتونم به پرداخت آنلاین اطمینان کنم ؟

بله ، بعید میدونم که تا حالا خرید اینترنتی نکرده باشین ! امروزه خیلی از خرید ها اینترنتی صورت میگیره و ما سعی کردیم از درگاه پرداخت امنی برای پرداخت معنی کامل شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها استفاده کنیم که الان بسیاری از موسسات و فروشگاه های بزرگ نیز از همین درگاه استفاده می کنند ، همچنین تا به حال حدود 1000 تراکنش و خرید موفق از تیم وب درس بدون هیچ مشکلی + رضایت کامل شما انجام شده است .

خرید معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم + آرایه ها

معنی شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها با قیمت 2000 تومان
کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

چجوری از وب درس خرید کنیم ؟

به سریع ترین و راحت ترین روش ممکن !اول روی دکمه پرداخت کلیک میکنین بعد مشخصاتتون رو وارد میکنین و به صفحه پرداخت منتقل میشین ، بعد از پرداخت یه راست میرین تو صفحه دانلود معنی کامل شعر درس چهاردهم فارسی دهم طوطی و بقال + آرایه ها ! برای اینکه خیالتون راحت باشه ما فایل رو به ایمیل شما هم همون لحظه ارسال میکنیم .

  

همچنان بخوانید :

معنی شعر درس هفدهم فارسی دهم (سپیده دم) + پاسخ تمرینات

نمونه سوال نوبت دوم زبان انگلیسی دهم

پاورپوینت فصل هفتم زیست شناسی دهم

  • نویسنده
    Mehran Yousefi
  • تعداد بازدید
    1,884 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه